dariyai-tonekabon270

   

ااستان مازندران با 24091 کیلو متر مربع مساحت و 2602008 نفر جمعیت از استان‌های سرسبز شمال فلات ایران است و در کرانه دریای مازندران قرار دارد. این استان در غرب استان گرگان و مشرق استان گیلان می‌باشد و از جنوب با استان‌های سمنان، تهران، قزوین هم مرز است. دریای مازندران نیز مرز شمالی این استان را کاملاً دربر گرفته‌است.

تعداد 15 شهرستان، 36 شهر، 38 بخش و 104 دهستان در مازندران وجود دارد که 43 درصد از شهرها در طول نوار ساحلی واقع شده‌اند.  مازندران تنها استانی است که با سه محور هراز، کندوان و سوادکوه با مرکز کشور مرتبط می‌باشد و چهار فرودگاه دشت ناز ساری، نوشهر، بیشه‌کلا بابلسر و رامسر ارتباط هوایی آن را با بقیه نقاط برقرار ساخته و راه آهن شمال یکی از شعبه‌های اصلی راه آهن سراسری نیز از آن عبور می‌کند. علاوه بر آن جاده ساحلی از رامسر تا بابلسر به طول 220 کیلومتر با فاصله 10 تا 300 متر از کنار دریا می‌گذرد. استان مازندران با حدود 24 هزار كيلومتر مربع مساحت بين 47 دقيقه تا 38 درجه و 5 دقيقه عرض شمالي و 50 درجه و 34 دقيقه تا 56 درجه و 14 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ قرار گرفته است.  مطالعات باستان شناسي در غارهاي كمربند و هوتو در بهشهر، زيست انساني در مازندران را  به  حدود ۹۵۰۰ پيش از  ميلاد مي رساند. مازندران كنوني  بخشي از سرزمين  گسترده تري است كه در متون تاريخ از آن با نام   ‹‹فراشوراگر›› و ‹‹پتيسخوارگر›› ياد كرده اند. محققان، مازندران و گيلان را به سبب همجواري و نيز به سبب اوضاع طبيعي و جغرافيايي مشابه، عموماً با هم نام مي برند و همه مناطقي كه در جنوب درياي مازندران و ميان آذربايجان و خراسان قرار دارند را يك ناحيه مي دانند. از اين حدود در زمان هخامنشيان در كتيبه بيستون نام ‹‹ پتشواريش ››ضبط شده است. طبري ها و مردم تيره هاي ساكن اين ناحيه همواره به عنوان بهترين تير اندازان، كمان داران، فلاخن اندازان، شمشيرزنان و زوبين اندازان در جنگ هاي شاهان هخامنشي با دولت هاي ديگر معرفي مي شوند. استرابن جغرافيا نويس يوناني اين محدوده را به صورت ‹‹پرخواترس ›› نام مي برد. طبري ها (وساير تيره ها ) در جنگ داريوش سوم با اسكندر مقدوني در‹‹ گوگمل ›› حضور چشمگيري داشتند و مسئول نگاهباني شاهنشاه و خاندان او بودند. همينطور اسكندر فاتح ايران نتوانست از طريق جنگ طبرستان را تسخير كند. طبرستان به علت وضعيت خاص اقليمي از ايام باستان جايگاه و پايگاه اقوام خانواده هاي حاكم مختلف بود. نخستين كسي كه در نوشته هاي مورخان به عنوان حاكم شهرستان طبرستان از او ياد شده اتو فردات يا فرهاد پارتر است. طبرستان به علت نزديكي با سرزمين و دولت پارت تا انقراض اشكانيان عملاً زير استيلاي دولت اشكاني قرار داشت.
واژه مازندران كه از نظر جغرافيايي بخش بزرگي از طبرستان بوده است، در حوالي سده هفتم هـ . ق جانشين نام طبرستان شد. سلسله هاي مشهوري كه سرزمين مازندران را در اختيار داشتند، آل قارن ۵۰ سال قبل از هجرت تا ۲۲۴ هـ .ق، شامل سلسله گاوباره، پادوسپانان، باونداسپهبدان، آل وشمگير يا آل زيار، اسپهبدان باوند مهمترين آنها بوده اند. طاهريان، صفاريان، سامانيان، غزنويان، تيموريان، صفويان و سلسله قاجار نيز اين منطقه را به عنوان ايالتي از ايران در اختيار داشتند. تاريخ نويسان، يكي از افتخارات مهم مازندران را پذيرش مذهب شيعه بدون قدرت شمشير مي دانند. سادات حسني و حسيني از راه تبليغ دين و مذاهب تشيع توانستند در بين طبقات مردم اين سامان نفوذ و حاكميت داشته باشند كه مهمترين آنها حسن بن زيد(داعي كبير)، ناصر كبير(ناصر الحق) و مير قوام الدين مرعشي(ميربزرگ) در آمل و سادات مرتضايي افراد شاخص آنها مي باشند. در قرن دوم هجري نيز نمايندگان خلفای اسلامی در اين منطقه حكمروايي مي كردند.

براساس آخرين تقسيمات كشوري اين استان درحال حاضر با مركزيت ساري داراي 16 شهرستان به نام‌هاي آمل، بابل، بابلسر، بهشهر،تنكابن، چالوس، رامسر، سوادكوه، قائمشهر، محمودآباد، نكا، نور، نوشهر، جویباروگلوگاه است و داراي51 شهر،44 بخش، 113 دهستان و 3697  آبادي می‌باشد.

        جغرافیای سیاسی

       جغرافیای اقتصادی

   

 

پیشینه

 

از نظر كشاورزي، مازندران يكي از مناطق مهم اقتصادي كشور به حساب مي آيد. در حدود350000هكتار از كل مساحت استان، زير كشت برنج، پنبه، گندم، جو، دانه هاي روغنی، مركبات و چاي قرار دارد. برنج از محصولات مهم كشاورزي استان مازندران است. برنج از خانواده غلات بوده و خواستگاه اصلي آن آسياي موسمي مي باشد كه به وسيله اعراب به كشورهاي خاورميانه انتقال يافته است.
از ديگر محصولات مهم استان مازندران، دانه هاي روغني است كه شامل سويا(لوبياي روغني)، آفتابگردان و كنجد مي باشد. همچنين از ذرت و تخم پنبه نيز در روغن كشي بهره برداري مي شود.كشت چاي، باغداري، پرورش دام و طيور، ماهيگيري، نيز در بين مشاغل مختلف وجود دارد و چرخ اقتصاد و صنعت مازندران را مي چرخاند.
معادن گوناگوني از قبيل زغال سنگ، فلورين،سرب، باريت، سنگ آهك و مرمريت، سنگ گچ، معدن پوكه، سيليس نيز در استان مازندران وجود دارد.
صنايع نساجي- صنايع ماشيني- صنايع غذايي- صنايع ساختماني نيز در مازندران فعاليت هاي خوبي را دارند كه بعضي از آنها همچون صنايع نساجي مازندران،و در صنايع غذايي، كاله آمل و روغن غنچه صادرات جهاني دارند.

 

 

 

daryache-valasht-k.jpg-درياچه ولشت

 دریاچه ولشت

اين درياچه در جنوب باختری چالوس و شمال خاوری منطقه كلاردشت در ميان دره ای عميق قرار گرفته است. وسعت آن حدود 15 هكتار و عمق متوسط آن 20 متر می باشد. آب اين درياچه شيرين و حجم آن حدود سه ميليون متر مكعب برآورده شده است که به همين علت مأمن پرندگان مهاجر، ماهی و ساير آبزيان می باشد. دسترسی به درياچه از طريق مرزن آباد و سمت باختری جاده چالوس امكان پذير است.

 

     daryache-gol-pol-ghamshhr-k.jpg-درياچه گل پل قائم شهر                                                                                                daryache khezre nabi noshr-k.jpg-درياچه خضر نبي نوشهر

   


دریاچه خضرنبی نوشهر


اين درياچه در شمال شهرستان نوشهر و در ميان جنگل قرار گرفته و بنا به اعتقاد بوميان دارای تقدس مذهبی است. وسعت آن كم تر از نيم هكتار، عمق آن حدود 5 متر و آب آن شيرين است. از آن جايی كه اين درياچه از عوامل تخريب انسانی دور مانده و در محدوده حفاظت شده البرز مركزی قرار گرفته است، جايگاه انواع پرندگان و انواع جانوران وحشی اين ناحيه شده است.

   

دریاچه گل پل قائم شهر

اين درياچه در جنوب خاوری شهرستان قائم شهر بعد از روستای برنجستانك و سد خاكی زمزم، در ميان جنگل قرار گرفته و دارای دو حوضچه مجزا است. وسعت آن حدود 5/2 هكتار با عمق بين 1 تا 5 متراست كه به علت شيرينی آب، به زيستگاه ماهيان و پرندگان آبزی تبديل شده است. اين درياچه چشم اندازهای جنگلی زيبايی دارد و محوطه اطراق مناسبی نيز در اطراف آن تعبيه شده است.

 

 

pangah-haytvash-mankale-k.jpg-ميانكاله

 

پ

 

پناه گاه حیات وحش میانکاله
این پناگاه مشتمل بر خلیج گرگان، جزیره آشوراده و شبه جزیره میانکالیه است که حدود هفت هزار هکتار وسعت دارد و به عنوان یکی از ذخایر زیست محیطی کره زمین از سوی یونسکو به ثبت رسیده است.

pake-fiyan-k.jpg-پارك جنگلي چالوس                                          park-jangali-sisan-gan-k            park-jangali-namak-aberod-k

 

 
 

 

پارک جنگلی چالوس
پارک جنگلی چالوس ( فی ین) در کیلومتر هفت جاده چالوس تهران واقع شده است. رودخانه چالوس که از کنار آن می گذرد، ویژگی خاص و جالبی به آن می بخشد.

 

 پارک جنگلی سی سنگان
این پارک نیز ماند پارک جنگلی نور به دلیل خصوصیات و جاذبه های طبیعی و زیبایی ها و امکانات ایجاد شده در آن ، بسیار مورد توجه مسافران و اهالی بومی است وجود کمیاب و درحال انقراض شمشماد و نزدیکی آن به دریا، قابلیت سیاحتی جالب توجهی به آن بخشیده است.

 

پارک جنگلی نمک آبرود
این پارک بیش از 200 هکتار مساحت دارد و مانند سایر پارک های جنگلی، درختان خودرو و انبوهی را در خود جای داده است گونه های مختلف گیاهان شمشاد، توسکا، ملچ و افرا از جمله این درختان هستند که عمر درختان شمشاد ان بیش از 700 سال برآورد گردیده است.

پارک جنگلی میرزاکوچک خان
این پارک زیر نظر سر جنگل داری ساری اداره می شود و در کیلومتر 18 جاده آمل به تهران واقع شده است.

پارک جنگلی نور
این پارک در دو کیلومتری شهر نور قرار گرفته و تجهیرات و امکانات اقامت روزانه دارد.

 

پارک ملی خشکه داران
پارک ملی خشکه داران در مسیر تنکابن به عباس آباد ( نزدیک ساحل دریا) قرار گرفته و 20 هکتار وسعت دارد.

پارک شهید زارع( هولار(: واقع در جاده ساری- بهشهر

پارک ورگایچ: واقع در پشت کمربندی چالوس- نوشهر

پارک بنفشه:واقع در پشت جنگل داری کلارآباد

پارک شهید پور ابراهیمی: واقع در ساری

پارک سی سرا:واقع در ساقی کلایه

 

 

 

 

تعداد کل چشمه های شمارش شده استان به چند صد چشمه می رسد که عمدتا در شهرستان های رامسر، تنکابن ، چالوس، نوشهر، آمل ، بابل، ساری و بهشهر واقع شده اند. گکانون های مهم چشمه های بزرگ استان مازندران عبارتند از :
چشمه های سعدین، چانوسر، غلغله سر، هفت خال، واسکی کسرو، میان خونی، چشمه خونیف فک چشمف شمس رود، رکن دشت، ینچه خواجه، ترخون، علیواگ که در شهرستان های بهشهر، ساری و آمل قرار گرفته اند.
چشمه های هفت خونی، هلی کتی چشمه، آعورکتیف شهربند، قلعه چشمه، چشمه شهرک، رودگ، آسپه آو و دارو که در شهرستان چالوس و نوشهر واقع شده اند. چشمه سر چشمه و سایر چشمه ها در شهرستانهای تنکابن و رامسر قرار دارند.

چشمه های آب گرم رامسر
این چشمه ها چندین رشته را تشکیل می دهند و به چشمه های گوگردی گازدار معروف هستند این چشمه ها در نقاطی مانند جواهر ده، کتالم، سادات محله و خود شهر رامسر قرار دارند.

چشمه آب گرم آب آهن یا آب فرنگی
این چشمه
  بالای روستای آب اسک لاریجان، میان بیدستان ازارو و قرار دارد. آب این چشمه دارای ترکیبات سولفات دوفروکربنات و دوفراسید کربینیک آزاد است. استحکام و نوشیدن آن برای افراد مبتلا به بیماریهای کم خونبی و جلدی توصیه شده است.

چشمه آب گرم آب اسک
این آب گرم در روستایی به همین نام از بخش لاریجان قرار گرفته ، برای درمان امراض جلدی از قبیل اگزما و
زخم های کهنه توصیه شده است. علاوه بر آب گرم فوق، آب معدنی های دیگری نیز در آب اسک وجود دارد که برای رفع امراض جلدی و گوارشی توصیه شده اند.

آب معدنی استراباکو
این آب گرم که بین راه لاریجان به روستاق، نزدیک روستای بایجان در محلی به نام « قلابن» قرار دارد؛ از کوهی می جوشد و پس از چند متر به رودخانه هراز می ریزد. آب این چشمه ماده ای به نام زبیق دارد که در درمان امراض جلدی، به ویژه بیماریهای عفونی موثر و مفید است.

آب گرم رینه
این آب گرم در نزدیکی روستای رینه لاریجان قرار گرفته است. این آب برای درمان بیماریهای جلدی، مفصلی و عفونی موثر است.

آب معدنی آمولو
آب این چشمه، به دلیل تأثیر در رفع بیماریهای گوارشی، قابل شرب است و روی بیماریهای پوستی نیز تأثیر دارد.

آب گرم لاریجان
آب و هوای معتدل و کوهستانی توام با زیبایی های طبیعی و چشم انداز قله دماوند از جاذبه های بسیار مهم ناحیه آب گرم خیز لاریجان است که علاقمندان بسیاری را به سوی خود جذب می کند. چشمه آب گرم لاریجان به صورت طبیعی در دامنه کوه دماوند می جوشد سالیان درازی است که عموم مردم از آن استفاده می کنند و مسافران زیادی نیز جهت معالجه بیماریهای جلدی به این منطقه سفر می کنند.

 

 

موسيقي مناطق مازندران را مي‌توان به چند بخش جداگانه تقسيم كرد :

.موسيقي مناطق مركزي مازندران از ساري تا نوشهر
موسيقي اين مناطق بر پايه‌ي اصيل‌ترين و كهن‌ترين نغمه‌ها و ملودي‌هاي چوپاني مازندران شكل گرفته است و محور اصلي موسيقي اين بخش از سوي پنج مقام آوازي وزين و پر قدمت يعني طبري بلند، طبري كوتاه، كتولي بلند، ميون كتولي و تعداد زيادي قطعه ساز چوپاني است.
 

. موسيقي علي‌آباد كتول: 
ساختار موسيقي كتول متكي بر دو مقام آوازي با عنوان «هرايي كوتاه» و «هرايي بلند» است. سازهاي اين منطقه عبارت اند از: دوتار، سازي با منشاء تركمني و خراساني، ني هفت بند، ني سنتي تركمني، دهل، شمشاد، كمانچه و سرنا.

. موسيقي گداري:
گدارها تيره‌اي از خنياگرانند كه از جاهاي ديگر به ايران آورده شده‌اند. موسيقي گداري در واقع بيان ويژه‌اي از موسيقي مازندران است كه با احساس، دانش و فرهنگ موسيقي قوم گدار عجين شده است.

.موسيقي خاور مازندران: 
امروزه اين نوع موسيقي در نواحي ميان دو رود سازي تا كوهپايه‌هاي طبري زبان گرگان كاربرد دارد. مهم ترين ساز در موسيقي شرق مازندران دو تار است، هسته‌ي مركزي موسيقي شرق مازندران دو مقام بزرگ هراتي است كه ريشه در موسيقي تركمني و موسيقي شمال خراسان دارد.

. موسيقي باختر مازندران: 
موسيقي اين مناطق بين چالوس تا غرب نشتارود و تا گيلان گسترده است و بيش تر با نواهاي چوپاني همراه است.

موسيقي مذهبي مازندران:
پيدايش اولين گونه‌هاي موسيقي مذهبي در قالب شبيه‌خواني‌ها، مرثيه خواني و نوحه‌ها كه بيش تر توسط تعزيه‌خوان ها و مدّاحان كومش و مناطق مركزي ايران به اجرا در مي‌آمد به لحاظ بار اعتقادي و مذهبي مورد توجه مردم منطقه قرار گرفت. اين احتمال قابل طرح است كه برخي منظومه‌هاي موسيقيايي مازندران هم چون نجما، حيدربك و صنمبر تحت تاثير موسيقي مذهبي شكل يافته و بسياي از ترانه‌ها در چهارگاه و سه‌گاه نيز از همين موسيقي متأثر شده.

خوراك

 آغورمسما، ته چین، ترش تره، دوپَتی، اسپناساک، آش کدو، ناز خاتون، اسفناج مرجی، کهی انار، قلیه، خورش آلو، مرغانه انار، بادمجان کباب، هلوابه.

 

شاعران این خطه:

نيما يوشيج
نيما در سال 1276 هجري شمسي در دهکده اي به نام يوش ، واقع در مازنداران چشم به جهان گشود. خواندن و نوشتن را نزد آخوند ده فرا گرفت ولي دلخوشي چنداني از آخوند ده نداشت چون او را شکنجه مي داد و در کوچه باغها دنبال نيما مي کرد. پس از آن به تهران رفت و در مدرسه عالي سن لويي مشغول تحصيل شد در مدرسه از بچه ها کناره گيري مي کرد و به گفته خود نيما با يکي از دوستانش مدام از مدرسه فرار مي کرد و پس از مدتي با تشويق يکي از معلمهايش به نام نظام وفا به شعر گفتن مشغول گشت و در همان زمان با زبان فرانسه آشنايي يافت و به شعر گفتن به سبک خراساني مشغول گشت.
در سال 1300 منظومه قصه رنگ پريده را سرود که در روزنامه ميرزاده عشقي به چاپ رساند.
از معروف ترين شعرهاي نيما مي توان به شعرهاي افسانه، آي آدمها، ناقوس، مرغ آمين اشاره کرد. نيما در 13 دي 1328 چشم از جهان فروبست.

 دكتر پرويز ناتل خانلرى شاعر، اديب ومترجم
دكتر پرويز ناتل خانلرى فرزند ميرزا ابوالحسن خان در اسفند ماه سال 1292 خورشيدی در شهرستان نور مازندران به دنيا آمد. دوره متوسطه را در تهران (دارالفنون) به پايان برد و تحصيلات عاليه را در دانشسراى عالى و دانشكده ادبيات دانشگاه تهران به تحصيل پرداخت و موفق به اخذ مدرك ليسانس شد. سپس به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و به تدريس ادبيات فارسى در دبيرستان هاى رشت و تهران پرداخت. در طى اين دوران، دكتراى خود را در رشته زبان و ادبيات فارسى گرفت خانلری در سال 1344 خورشيدی بنياد فرهنگ را تأسيس كرد كه در مدت فعاليت اين بنياد بيش از سيصد عنوان كتاب چاپ و نشر شد.
دكتر خانلرى يكى از شاعران توانا و نويسنده اى بزرگ به شمار مى رود. در عين حال وی يكى از پيشگامان دستور زبان فارسی بود. دستور زبانى كه وى نوشته است از معتبرترين دستورهايى است كه در زبان فارسى نگاشته شده و در زمان خود تحولى بزرگ ايجاد کرد. از کارهای ارزنده ديگر وی جمع آوری اصطلاحات علمی بود، يك كتاب علمى شامل 14 هزار لغت، دو كتاب اصطلاحات پزشكى و چند كتاب ديگر حاصل اين تلاش پرثمر وی بودند.
از آثار دكتر خانلرى ميتوان از ترجمه دختر سروان از آثار پوشكين، مست اثر گی دو موپاسان، سفيد و سياه اثر ولت، طوفان اثر ويليام شکسپير، تحقيق بنيادى در عروض و قافيه و چگونگى اوزان غزل، غزلهاى خواجه حافظ شيرازي، وزن شعر فارسي، ماه در مرداب، مجموعه شعر، ترانه هاى منتخب رباعيات شاعران مشهور، تاريخ زبان فارسى در 5 جلد، دستور زبان فارسي، ديوان سمك عيار، روانشناسى و تطبيق آن با اصول پرورش، تاريخ ايران پيش از اسلام، تاريخ ايران بعد از اسلام، حدود سيصد مقاله در مجله سخن نام برد.
دكتر پرويز ناتل خانلرى اين شخصيت ممتاز ادبى ايران كه خدمات او به فرهنگ، ادب و زبان فارسى انکارناپذير است. در شهريور سال 1369 خورشيدی چشم از جهان فرو بست.

 سلمان هراتي ( شاعر)
در سال 1338 در روستاي فرودشت از توابع خرم آباد تنكابن
  بدنیا آمد .وي تحصيلات ابتدايي را در زادگاهش  به اتمام رسانيد و براي گذراندن دوره متوسطه در خرم آباد تنكابن، در رشته ادبي به ادامه تحصيل پرداخت. وي كار جدي شعر را از سال 1358 درحوزه انديشه هنر اسلامي شروع نمود. آنچه بسيار قابل تامل و تعمق است نگرش اين شاعر واتكا به پشتوانه هاي مذهبي در شعر است. بدين صورت كه نه تنها در يك شعرش، بلكه در اكثر اشعارش به مسائل و روايات اسلامي و مذهبي چشم داشته و به ويژه به امام قائم (عج ) نيز توجه فراواني داشت. وي در سال 1365 دار فاني را وداع گفت.

 استاد اسماعيل بن ميرزا شريف بن ملاابراهيم بار فروش
يكي از استادان مهم اركان شعر و ادب مازندران بود. وي در توانايي بيان و قدرت طبع و ابداع معاني بسيار ماهر و استاد بود. آثار وي عبارتند از: ديوان قصايد و مثنوي ها، كتاب باقيات الصالحات در مدح ائمه اطهار و رساله تهذيب الاخلاق. تاريخ فوت استاد در سال 1303 هجري قمري اتفاق افتاد و حدود 57 سالگي در بابل در گذشت.

 

 

هنر هاي سنتي

هنرهای سنتی( دستی) به آن دسته از میراث فرهنگی بشر اطلاق می شود که از نسلهای گذشته تا به امروز به حیات ارزشمند خود ادامه داده است. ذوق و خلاقیت همراه با بیان عواطف و جنبه های اقتصادی جزء، خصیصه های این آثار به شمار رفته و نمایانگر جنبه های هنری و فرهنگی و تاریخی و اقتصادی هر منطقه است. هنرهای سنتی مازندران تبلور ویژگیهای اعتقادی و آداب و فرهنگ مردم این مرز و بوم است و بر اثر نیاز آنان شکل پذیرفته است و از جمله آنها می توان به صنایع چوبی(لاک تراشی) اشاره کرد که مجموعه ای است از وسائل روزمره زندگی همچون دانه پاش- کفگیر و ملاقه و عصا و غیره. نمد مالی- حصیربافی-جاجیم بافی- ابریشم بافی- جوراب بافی و غیره از جمله صنایعی است که روستاییان به هنگام فراغت از کشت و کار بدان روی می آورند. قالیبافی نیز یکی از صنایع دستی این سامان است که با ویژگیهای خاص هنری هر منطقه بافته می شود.

 

 

تاسيسات اقامتي (هتل های) استان مازندران:

 

رديف

واحد

سوئيت

مجموع تعداد آپارتمان/اتاق/
سوئيت/ويلا
  

مجموع تعداد تخت + تخت اضافه

 بهره بردار / مدير

   آدرس و شماره تماس

   نام

ستاره

1

هتل خلج

1

    2

16

56

خلج

  رامسر-انتهاي بلوار طالقاني
01925250990

2

هتل ملكشاه

3

 

85

288

ملكشاه

 رامسر-چالكرود-خ شهيد خلعتبري
01925372450

3

هتل مهتاب

4

 

27

67

عباس
صفاتيان

  رامسر جواهرده
01925333402

4

هتل نازيا

2

 

18

44

شاهرخ صفاتيان

 رامسر ابتداي خ سخت سر
01925225147

5

 هتل پارسيان جديد

4

3

116

242

بنياد مستضعفان

 رامسر خ سخت سر
01925223592

6

 پارسيان قديم

4

6

22

  50

بنياد مستضعفان

رامسر خ سخت سر
01925225147

7

هتل آوا

 1

2

17

79

 

تنكابن جنب پل چشمه كيله هلال احمر
01924210490

8

 نشتارود

1

 

       10

36

صدري

  تنكابن نشتارود جنب پمب بنزين
01924662452

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاسيسات اقامتي (هتل های) استان مازندران :

 

 رد

رديف

واحد

   سوئيت

مجموع تعداد آپارتمان/اتاق/
سوئيت/ويلا
   

مجموع تعداد تخت + تخت اضافه  

بهره بردار / مدير

  آدرس و شماره تماس

 

 

  نام  

 ستاره

 9

 سلمانشهر

 2

 4

 18

   40

 كريمي

  تنكابن سلمانشهر
01924823220

 10

 صدرا

 2

 18

 43

 129

  بنياد صدرا

 

 11

   گــــل

 3

 10

 19

 58

 

  تنكابن-عباس آباد
01924624153

 12

  لاله وحشي

 1

 

 10

 32

 

 چالوس-بلوار دريا
01912212164

 13

  نوين

 1

 

  19

 42

 

  چالوس-ابتداي كندوان
01912247295

 14

 فاندر

 1

 3

 17

 43

 

   چالوس- راديو دريا
01912211452

 15

    گلسار

 2

 3

 24

 66

 

  ميردار   چالوس راديو دريا
01912226667

 16

   كوروش

 3

 5

 59

 184

 

 چالوس-خ

17شهريور
01912229912

17

ملك

3

1

44

124

ملكپور

  چالوس-خ17شهريور
01912224107

18

مارال

3

6

30

92

سلطان مرادي

 

19

  پارسيان

5

17

174

376

بنياد مستضعفان

   چالوس خ 17 شهريور
01913122562

           

 

تاسيسات اقامتي (هتل های) استان مازندران :

 

رديف

واحد

سوئيت

مجموع تعدادآپارتمان/اتاق/
سوئيت/ويلا
  

مجموع تعداد تخت + تخت اضافه 

 بهره بردار / مدير   

  آدرس و شماره تماس

  نام    

 ستاره 

 20

  سپيد گل

 1

 1

 25

 70

 

 نوشهر-خيرود-ك7 جاده رويان
01913153236

 21

 درياي نوشهر

 1

 

 10

 24

    پيوندي

    نوشهر

 22

 ژربرا

 1

 

 12

 29

 

 نوشهر- بلوار شهيد خيريان- روبروي آبياري
01913222332

 

 23

  برج

 1

 

 28

 144

 

  نوشهر-خ

شهيد كريمي-جنب فرودگاه 01913231381

 24

 چلندر

 2

 1

 26

 56

  شركت سرماه

  نوشهربه نور- ك18 منطقه چلندر 01913142811

 25

  شاليزار

 2

 

 24

 56

 

  نوشهر ميدان آزادي
01913250001

26

نسيم

2

1

22

64

 

 نوشهر-ك25 نور-علي آباد عسگرخان
01913114327

27

آپادانا

3

4

47

123

 

نوشهر-بلوار بهار آزادي
پل ماشك 5-01913231381

28

صدف

3

4

39

125

 

نوشهر- جاده نور
01913122562

29

  بزرگ نور

 2

2

32

71

خواجه نوري

  نور خ معلم
01226223338

30

نارنجستان

4

6

115

556

 شركت نارنجستان

  نور به سمت ايزدشهر
01226281111

           

 

 

تاسيسات اقامتي (هتل های) استان مازندران : 

 

 

ديف  

  واحد 

سوئيت 

مجموع تعداد آپارتمان/اتاق/
سوئيت/ويلا
 

مجموع تعداد تخت + تخت اضافه 

  بهره بردار / مدير  

    آدرس و شماره تماس

  نام 

 ستاره  

31

تين

1

 

16

45

 

  محمودآباد-خ آزادي-جنب دانشگاه علوم دريائي
01227743466

32

 مرجان

 2

 6

 60

 169

 

   بابل- ميدان شهيد كشوري
01112252186

33

 رضا

 1

 1

 2

 44

 

   بابل-ميدان 17 شهريور
01112250433

34

 ميچكا

 2

 

 19

 57

 

  بابلسر- ابتداي جاده فريدونكنار
01125231176

35

 شوكا

 2

 1

 17

 34

 

  بابلسر-خ پاسداران-مدان معلم
01125224247

36

   كاسپين

 2

 

 11

 22

 

  بابلسر-قبل از شهرك دريا كنار- اوجاكسر 01125222544

37

   تلار

3

 8

 38

 84

 

   قائم شهر جاده بابل بعد
از رودخانه تلار
01232293232

38

   مازرون

 2

 4

 20

 44

 

  قائم شهر كمربندي ميدان امام به جانبازان- جنب مسجد الرسول
01232246300

39

  سامان

 1

 1

 10

 24

 

   جويبار

40

  فرح آباد   1   3   10   32

1

3

10

32

 

ساري-جاده خزرآباد كيلومتر 3
01513462463

           

 

تاسيسات اقامتي (هتل های) استان مازندران :

 

 

ديف

واحد

 سوئيت 

  مجموع تعداد آپارتمان/اتاق/
سوئيت/ويلا
  

  مجموع تعداد تخت + تخت اضافه

    بهره بردار / مدير

    آدرس و شماره تماس

 نام  

ستاره  

 41

    عرب

 2

 1

 13

 38

  عرب

  ساري- كيلومتر2جاده نكا
0151328522

 42

   اسرم

 3

 8

 60

 120

    نادري

   ساري ابتداي كمربندي تجن
01513255090

 43

  نارنج

 3

 3

 33

 84

  هرسيني

    ساري كيلومتر 5 جاده خزر آباد(دريا)
01512133071

 

 44

 بادله

 4

 8

 55

 129

    آشوري

    ساري ك 10 جاده نكا
01512442548

 

 45

  سالاردره

 4

 4

 58

 125

 

  صنايع چوب و كاغذ   ساري _ ك 13 جاده كياسر
01513882101

 46

   نويد

 4

 18

 64

 113

  حبيبي

  ساري ك 5 جاده قائم شهر
01512232002

 47

  بهشهر

 2

 

 20

 48

  انصاري

   بهشهر بلوار شهيد هاشمي نژاد- 01525264177

 48

 عرش

 

 

 

 

  ابراهيمي

     نوشهر

 49

  نگين

 

 

 

 

     اكبري

  بابل

50

  سام
صدرا

12

 

114

350

شركت صدرا

  بهشهر- جاده نيروگاه

           

مشخصات مهمانپذیر های استان مازندران

ردیف

 نام واحد 

 ستاره

  کد

مدیر/ بهره بردار

تعداد اتاق

تعداد
تخت
  

نشانی

تلفن

1

  آذربایجان

  1

  65130/2

 حسن رنجکش

17

70

کلاردشت-خ
سردار جنگل

2622676-0192

2

  ارجمندی

 1

65059/2

 منصور ارجمندی

  15

45

قائمشهر- خ ساری

2222845-0123

 

3

   ایران

   1

65042/2

    اقدس نظری

24

 107

تنکابن-بعد از
پمپ بنزین

4272785-0192

4

بابل

 2

65076/2

میر طاهری

20

 57

بابل- خ 17 شهریور

           2222350-0111

5

بهار نو

 1

  65077/2

رضا حسنی گنجی

15

48

بابل- خ 17 شهریور

2227157-0111

6

  پاپلی

2

65062/2

  رمضان
محمد تبار

  16

 49

   بابل- میدان 17 شهریور

2224719-0111

7

تجن

 3

65033/2

 محمد حبیبی ساروی

19

51

ساری- کمربندی تجن

3251791-0151

8

توکل (چ(

1

65087/2

 اسماعیل خباز

17

51

چالوس- خ شهید بهشتی

2222157-0191

9

توکل(س(

2

65030/2

سید حسن هاشمی

  17

58

   ساری- میدان ساعت

3242493 0121

10

تهران

 1

65071/2

محمد مهدی عمرانی

   13

 42

  آمل- خ شهید بهشتی

2224534-0121

11

خزر

 1

65073/2

علیرضا شیرزاد

16

42

ساری-خ جمهوری

2227231-0151

12

درخشان

1

   65078/2

هاشم زاده

  8

 24

ساری- خیابان مدرس

3245533-0151

13

 سارویه

 2

65032/2

محمود نادری

28

 87

ساری- روبروی پمپ بنزین

3245600-0151

14

سرچشمه
لاریجان

 2

650/2

محمد محمدی

19

 88

آمل- لاریجان سرچشمه

   3362123- 0122

15

طوفان

  1

  65 /2

  سید محمود حسینی

  19

  61

  چالوس- هچیرود

  2223528-0121

16

   فرهنگ

  2

   65072/2

 سیف ا عمرانی

 15

  48

   آمل- خ 17 شهریور

  2223528-0121

17

  کیان

 1

 65074/2

   پیمان کیان

12

 34

  چالوس-خ امام خمینی

 2222800-0191

18

   ولیعصر(س(

  3

 65031/2

 مرتضی حدادیان

  25

 65

 ساری-بلوار خزر

 3245476 -0151

19

  ولیعصر
)کیاکلا(

  2

   65/2

   محمدی

  9

 19

   کیاکلا

    09111284109

 

 

مشخصات پانسیون های استان مازندران :

 


ردیف

واحد

   سال تاسيس

نام بهره بردار 

 تلفن همراه

 نام مدير 

تعداد
كل
اتاق

تعداد
كل
تخت

آدرس و تلفن

نام

درجه

سال بهره برداري 

 1

شكوه

 

 88/11/5

صغري رازقي

 

 

 12

48

 ساري خيابان نهضت-نبش كوچه ميثاق
01512263690

 2

  مهر

 

 85/9/20

 مريم
تشرعي

 

 

 13

 34

 ساري  كمربندي غربي-جنب اداره كل تعاون سابق
01513251132

 3

 امين

 

 88/6/17

صمد
نوري

 

 

 7

 28

 ساري-خيابان ملت-جنب حسينيه ارشاد
01512261408

 4

 نرگس

 

 89/4/31

رضا
گــلي

 

 

 8

 42

 ساري-بلوار طالقاني
01513251090

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید